středa 15.08.2012 21:46  |  Svátek: Hana
Domácí
Ilustrační foto

Restituce za dveřmi, přibývá argumentů kritiků

> Jak se blíží hlasování o církevních restitucích v Senátu, přibývá i kritických materiálů, které k tématu kolují.
14.srpen 2012 - 20:42
Jeden takový obdržela i redakce excellentskola.cz. Obsahuje řadu argumentů k zamyšlení, ale i útoků na římsko-katolickou církev, které vytýká, že se stane největším soukromým vlastníkem pozemků a že zcela změní společenské uspořádání v zemi.

Na internetu materiál už koluje v řadě různých verzí.

Podle dokumentu zákon o navrácení majetku církvím a náboženským společnostem zakládá zásadní nerovnost mezi osobami.

"Především český stát by vědomě poškodil miliony vlastních občanů, fyzické osoby restituenty, vlastníky pozemků pod silnicemi II. a III. třídy, ve svém důsledku ve prospěch bezprecedentního majetkového prospěchu cizího státu. Majetek se po r. 1989 nevracel žádným jiným českým, tím méně cizím právnickým osobám," stojí v dokumentu.

Namítá, že církvím byla náhrada ve výši 59 mld. Kč přiznána na základě zcela defektní, nestandardní a nepřezkoumatelné metody, kdy je vycházeno z ničím nepodložených soupisů původního a nevydatelného majetku za použití tržní ceny k datu zabrání.

Ve svém důsledku tak jde o nejméně čtyř až pětinásobek hodnoty restitučního nároku pro fyzické osoby.

Připomíná také, že pod silnicemi 2. a 3. třídy, které byly převedeny na kraje, se nacházejí pozemky tisíců občanů České republiky. Tyto nároky nebyly uspokojeny z důvodu nedostatečných finančních prostředků státu resp. krajů.

Žádné jiné právnické osobě s výjimkou obecně prospěšných sportovních svazů a Junáka také nebyl vrácen majetek, zabraný po 25. 2. 1948, jako bude nyní navrácen cíkrvím.

Hrozí navíc i prolomení restituční hranice 25. 2. 1948 a otevírá se tak prostor pro uplatnění zcela nepředstavitelných nároků prvorepublikových právnických osob a celkové znejistění vlastnictví.

Dokument dále upozorňuje na to, že největším konsolidovaným vlastníkem nemovitého majetku v České republice se stane  - podle kanonického práva - cizí stát Vatikán, se kterým Česká republika nemá upraveny vzájemné vztahy.

Autoři pamfletu dále tvrdí, že zákon díky své konstrukci skrytě zajišťuje, aby objem fyzicky vydávaného majetku církvím a řádům byl výrazně větší, než ten, jaký je předpokládán v Zákonu, tedy cca 250.000 hektarů.  "To je hlavní ´trik´ celého Zákona," tvrdí.

"Na základě nepřesných a zmanipulovaných seznamů se předpokládá vydání cca 250.000 ha pozemků. Na základě tohoto ´předpokladu´ je však v zákonu zformulován princip, jaké pozemky se budou vydávat bez toho, aby byly jakékoliv záruky maximálního objemu vydávaného majetku," píše se v materiálu.

Církvím a řádům je tak prý vystaven jakýsi bianco šek. "Při prolomení hranice 25. 2. 1948, což zákon umožňuje a předpokládá, dojde k tomu, že princip zákona bude uplatněn velmi důsledně a objem vydaného majetku bude daleko vyšší. Zákon však stanoví princip, nikoliv objem majetku! Ten je pouze orientační, resp. úmyslně zavádějící," tvrdí autor analýzy.

Upozorňují zároveň, že kvůli povodním v roce 2002 byly zcela nebo převážně zničeny státní archivy ministerstva zemědělství o Pozemkové reformě r. 1919 a její revizi. Stát bude tak v zásadní důkazní nouzi proti církvím a řádům.

Argumentem proti může být zvýšení zadlužení České republiky v případě schválení zákona. To by se zvýšilo o dalších 1,5 % a to v ekonomicky neklidné době. S ohledem na vývoj v Řecku, Itálii a Španělsku může dojít ke snížení ratingu ČR a zdražení dluhové služby.

Konečně, uzavírá materiál, vydáním obrovského majetku (který může jít daleko za rámec „odhadu“ Zákona) bez jeho řádné evidence a prostorového zobrazení může prý dojít k ohrožení některých funkcí státu či krajů, ohrožení schopnosti poskytovat služby občanům.

Téměř na vlas podobné - jen ve stručnější formě - jsou oficiální argumenty, které představila ČSSD.

Zákon například podle ní "jednostranně a bezdůvodně zvýhodní církev před všemi ostatními skupinami restituentů", "umožní vydání majetku, jehož rozsah dosud nikdo nezná" nebo hrozí, že budou poskytnuty vysoké finanční náhrady i za majetek, u něhož není nepochybné vlastnictví církve prokázáno.

"Ignoruje také zcela skutečnost, že užití majetku a výnosů z něj bylo historicky u církví a náboženských společností vždy účelově vázáno (na pastorační, edukační, sociální a zdravotnické služby) a bylo upraveno zákonnou normou a pod dohledem státu. Tato účelová vázanost nyní zcela padne. Funkce, které v minulosti plnily církve, dnes převážně vykonává a platí veřejný sektor," tvrdí zástupci ČSSD.

Podle vládního návrhu by měly církve od státu získat 56 procent někdejšího majetku v hodnotě zhruba 75 miliard korun, který je v držení státu. Za zbylý majetek pak mají během tří desetiletí inkasovat náhradu 59 miliard korun, s inflací až 96 miliard. Z toho převážná většina má připadnout katolické církvi.

Zákon nakonec díky koaliční většině prošel Poslaneckou sněmovnou i přes řadu výhrad ze stran opozice. Nyní se dostal na pořad jendání horní komory, kde se ale očekává, že nebude schválen, protože zde má většinu sociální demokracie. Očekává se, že senátoři zákon, který je na pořadu už ve středu, budou vetovat.

Vládní poslanci pak budou při dalším jednání potřebovat pro schválení nadpolovičních 101 hlasů, aby veto Senátu přehlasovali.

(abb, foto: arch.)