Pozítří
26/13 °C

Zítra
23/12 °C

Dnes
24/11 °C

   středa 15.08.2012 08:20  |  Svátek: Hana
Mobilní verze | Zaregistrujte se | Kontakty | RSS | Rozšířené vyhledávání
Jižní Čechy  Jižní Morava  Karlovarsko  Královéhradecko  Liberecko  Severní Morava  Olomoucko  Pardubicko  Plzeňsko  Praha  Střední Čechy  Ústecko  Vysočina  Zlínsko 
Domácí
Velikost textu:
SANEP: TOP 09 se nadále propadá
Ilustrační foto

SANEP: TOP 09 se nadále propadá

Podle výsledků srpnového průzkumu volebních preferencí společnosti SANEP se na vedoucí pozici ČSSD (22,3%) dotahují komunisté. 
10.srpen 2012 - 20:44
A to aktuálním ziskem 20,1% hlasů rozhodnutých voličů. Zatímco ČSSD oproti červencovým hodnotám ztrácí 0,8 procentního bodu, KSČM naopak o 0,6% posílila. Nadále se tedy ukazuje, že KSČM se stává volbou pro voliče, kteří hledají alternativu ke všem porevolučním stávajícím politickým subjektům, s jejichž působením ve vrcholné politice panuje sílící celospolečenská nespokojenost. Toto posílení KSČM však na druhé straně může aktivovat pravicově smýšlející voličský elektorát, který se v tuto chvíli projevuje posilující ODS (15,8%), která oproti minulému měsíci posílila o jeden procentní bod.

Důvěru v pravicové voliče však nadále ztrácí TOP 09 (7,1%), která ztrácí oproti červencovému šetření společnosti SANEP 0,8 procentních bodů a ocitá se tak za KDU-ČSL (7,9%). Poslední stranou, která by v hypotetických srpnových sněmovních volbách překročila pětiprocentní hranici a získala tak poslanecká křesla by byla SPO-Zemanovci se ziskem 5,8% hlasů. K SPOZ se hlásí především bývalí voliči ČSSD, kteří v osobě bývalého premiéra Miloše Zemana vidí čitelnějšího politického představitele, než jakým je šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka.

Na pokraji voličského zájmu se i přes mírný nárůst stále udržuje nejmenší vládní strana Věci veřejné s aktuálním ziskem 1,5% hlasů.

Naopak růst voličských preferencí, které se pohybují těsně pod čtyřprocentní hranicí (3,9%) nadále zaznamenává další bývalý premiér Jiří Paroubek, který stojí v čele NS-LEV 21.

Do volebního klání však mohou zasáhnout i další politické strany a hnutí jako např. SUVERENITA - Blok Jany Bobošíkové (3,8%) či Strana zelených (3,3%).

Společnost SANEP v rámci pravidelných šetření volebních preferencí monitoruje volební zájem o všechny  registrované politické strany a hnutí. Vedle volebních zisků uvedených stran by získala kolem jednoho procentního bodu Česká pirátská strana, Dělnická strana sociální spravedlnosti a LIDEM-liberální demokraté. Kolem  dvouprocentních bodů by pak získala Strana svobodných občanů.

Exkluzivní internetový on/off-line průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 2. – 8. srpna 2012 na vybrané skupině 5.934 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18-69 let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 200 tisíc registrovaných uživatelů 14,156 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-1,5%. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou. Průzkum aktuálních volebních (nikoli stranických) preferencí a předpokládaný volební model vycházející pouze z hlasů 56,8% respondentů, kteří představují vzorek rozhodnutých voličů. Uvedené výsledky a modely jsou platné pouze v daný okamžik sběru dat.

Ze srpnového průzkumu společnosti SANEP vyplývá, že případné volby do Poslanecké sněmovny by znovu ovládla ČSSD s 22,3% hlasů od rozhodnutých voličů. Oproti červenci si tak tradičně nejsilnější levicová strana pohoršila o 0,8%, což by ve výsledku stačilo na zisk 56 poslaneckých křesel. V porovnání s minulým měsícem to znamená ztrátu dvou míst v Poslanecké sněmovně. Mírný pokles hlasů by mohl být zapříčiněn neutichající kauzou Davida Ratha. Sociální demokracie se však rovněž potýká s vnitrostranickými neshodami, zejména v krajích.

KSČM by v srpnu získala 20,1% procentních bodů, a stejně jako v červenci je druhou nejsilnější stranou. Minulý měsíc však tato strana získala o 0,6% méně. V přerozdělování mandátů by si tak polepšila o dvě místa na 51  křesel. U KSČM je však patrný nárůst preferenčních hlasů a snižující se rozdíl oproti stále dominující ČSSD.

Z pravicových politických uskupení by se nejvýše umístila ODS. V hypotetických srpnových volbách by nyní občanští demokraté získali 15,8% hlasů a v porovnání s minulým měsícem by si polepšili o jeden procentní bod. ODS by tak získali 40 poslaneckých křesel, což je o dvě více než v červenci. Občanští demokraté i přes výhrady voličů k některým lídrům strany zaznamenávají růst preferenčních hlasů už poněkolikáté za sebou. Tento nárůst může souviset s nespokojeností pravicových voličů s nárůstem voličského zájmu o KSČM.

Čtvrtou nejsilnější stranou je KDU-ČSL. Lidovci by se ale oproti červenci (8,3%) propadli na 7,9 % hlasů se ztrátou 0,4% a měli by nárok na 20 křesel, což je o jedno méně než v červenci. Lidovci získávají nadále na svoji stranu zejména nespokojené voliče TOP 09, který se zpětně vrací právě ke KDU-ČSL.

Vládní strana TOP 09 se v průzkumech i nadále propadá. V srpnu by ji volilo 7,1% občanů. To znamená pokles o 0,8% hlasů v porovnání s červencovým průzkumem, v němž TOP 09 získala 7,9 procentních bodů. Ve výsledku by to znamenalo držení 18 poslaneckých mandátů, tedy o dva méně oproti červenci. Kontinuální odliv příznivců může být zapříčiněn pokračující kauzou s letouny CASA, ale zejména velkou kritikou ministra financí Miroslava Kalouska.

Poslední stranou, která by se v srpnu dostala do Poslanecké sněmovny, by byla se ziskem 5,8 procentních bodů SPOZ. Ta by si tak oproti červencovému šetření polepšila o 0,2 procentního bodu více. SPOZ tak dále potvrzuje vzestupnou tendenci z minulých měsíců a její zisk představuje zásadní úbytek hlasů zejména ČSSD.

Pětiprocentní hranici, nutnou k zastoupení v Poslanecké sněmovně, by už jiná politická strana nepřekročila. Není však bez zajímavosti, že čtyřprocentní hranici atakuje již NS- LEV 21 Jiřího Paroubka se ziskem 3,9% hlasů, Suverenita - Blok Jany Bobošíkové 3,8% a Strana zelených 3,3% hlasů.

Nejmenší vládní strana Věci veřejné se i nadále drží na pokraji voličského zájmu se ziskem 1,5 procentního bodu.

Ostatní strany by potom volilo 8,5% voličů.

HYPOTETICKÝ VOLEBNÍ MODEL – POSLANECKÉ MANDÁTY:

Hypotetický volební model, vycházející ze srpnového průzkumu volebních preferencí, tedy z hlasů pouze rozhodnutých voličů a také údajů posledních sněmovních voleb za použití d'Hondtovy metody pro výpočet mandátů pro politické strany ukazuje, že hlasy voličů by v červenci tohoto roku opětovně vedly k jednoznačné převaze levicových stran, které by v koaličním uskupení ČSSD, KSČM A SPOZ dosáhly ústavní většiny. Pravice by s takto rozdělenými poslaneckými mandáty na vládní většinu nedosáhla.

Sociální demokracie by pak získala většinu s KSČM nebo v koaličním uskupení s TOP 09, SPOZ nebo KDU-ČSL. Občanští demokraté by pak nedali dohromady většinovou koalici ani v případě tzv. velké koalice s ČSSD.

Do termínu konání řádných voleb se však politická situace může výrazně změnit. Do výsledků mohou promluvit také politické strany, které jsou těsně pod pětipětiprocentní hranicí jako například Strana zelených, LEV 21 či Suverenita – blok Jany Bobošíkové.

(kou, Sanep, foto: arch.)


Související zprávy:

  • TOP 09 a Starostové popírají štěpení

Tisk stránky  Doporučit stránku

Prahu čekají od září zásadní změny v MHD

Rada hlavního města Prahy v úterý 14. srpna přijala dodatečné informace ke změnám v pražské městské hromadné dopravy.
Více

Dempsey: Írán trénuje nové syrské milice

Generál Martin Dempsey tvrdí že, Írán pomáhá cvičit vojenské syrské milice, které mají pomoci syrskému režimu prezidenta Bašára Asada.
Více

Kraj dá na opravy silnic 10 milionů

Téměř 10 milionů korun bude stát oprava silnice v obci Trnava a rekonstrukce okružní křižovatky u Pivovaru Janáček v Uherském Brodě.
Více

Paroubek: Pokles ekonomiky se prohlubuje

Politické strany se hádají navzájem a s církvemi a nikdo si nevšímá další velmi negativní zprávy o vývoji českého hospodářství, říká Jiří Paroubek.
Více

Véčkaři navrhují mezigenerační solidaritu

Věci veřejné navrhují, aby děti mohly přispívat jedním procentem z pojistného na důchod rodičů.
Více
Nejnovější
08:12 - Prahu čekají od září zásadní změny v MHD
08:05 - Dempsey: Írán trénuje nové syrské milice
07:42 - Kraj dá na opravy silnic 10 milionů
07:40 - Paroubek: Pokles ekonomiky se prohlubuje
07:15 - Véčkaři navrhují mezigenerační solidaritu
Nejčtenější
Horoskopy

Štír

24.10. - 22.11.
Dnes pocítíte silnou náklonost k osobě, již dlouhou dobu znáte. Citům hlava neporučí a tak se nebojte být spontánní a vyzkoušet to. Zpočátku se vám to asi bude zdát podivné, ale časem poznáte, že vztah s osobou, jež vás doknale zná, bude harmonický.
Ostatní horoskopy
Myslíte si, že by měl být poslanec David Rath propuštěn z vyšetřovací vazby?
Ano
transparent.gif transparent.gif
62%
Ne
transparent.gif transparent.gif
15%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
12%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
11%
• Havlová,Bílá,Jirásková a další....si kupují odpustky za svoje hříchy. Nemají čisté svědomí. Více
• Tam nás dovedli za 22 let:"O tom, jaké nejvyšší vzdělání budou mít děti, začíná v Česku spíše než jeji... Více
• Havlová,Bílá,Jirásková a další už mají možná domluvené,jaké pozemky jim církev levně prodá,tak se nedi... Více
Kurzy a akcie
Měna:
1 $ USD 20.31  Kč
1 € EUR 25.03  Kč
1 £ GBP 31.83  Kč
1 CHF CHF 20.84  Kč
100 руб RUB 63.64  Kč
Akcie:
NWR
95.5
AAA
18.6
CETV
109
ČEZ
740
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
387
FORTUNA
93.5
KITD
64.1
KOMERČNÍ BANKA
3758
NWR
272
ORCO
53.5
PEGAS NONWOVENS
446.5
PHILIP MORRIS ČR
11281
TELEFÓNICA C.R.
402.6
UNIPETROL
167.5
VIG
810.8
Titulní strana  |  Stalo se  |  Domácí  |  Vláda a parlament  |  Byznys  |  Zahraničí  |  Evropská unie  |  Regiony  |  Legislativa  |  Sport  |  Koktejl

© 2008-2022 excellentskola.cz, PLAY NET a.s. - Všechna práva vyhrazena.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu je zakázáno.
Server hosting zajišťuje VSHosting s.r.o.