pondělí 13.08.2012 02:09  |  Svátek: Alena
Volby podle BLESKU ve spolupráci se SANEP
Ilustrační foto

Volby podle BLESKU ve spolupráci se SANEP

Zajímavé bude sledovat odhady agentur, které se zabývají průzkumem veřejného mínění, během voleb do krajských zastupitelstev.
12.srpen 2012 - 20:44
Česká televize si vybrala v interním řízení dvě agentury: "dvorní" agenturu České televize společnost SC&C a agenturu Stem/Mark, která se většinou orientuje na komerční výzkumy a průzkumy trhu, a která se volebními preferencemi pravidelně nezabývá.

Pochybení během minulých parlamentních voleb
K této "kosmetické" změně se odhodlala Česká televize poté, co během minulých parlamentních voleb v roce 2010 došlo k závažnému pochybení při výběru kandidátů do televizních debat, kdy byl např. v Ústeckém kraji vyřazen z debaty Miloš Zeman za SPOZ. Tehdy zajišťovaly pro ČT průzkumy společnosti STEM a SC&C. Tyto agentury však "naměřily" Zemanovi nedostatečné preference nutné k účasti v televizní debatě.

Volby podle BLESKU

K velice zajímavému kroku se odhodlal rovněž nejčtenější deník v České republice - deník BLESK. Průzkumy volebních preferencí pro BLESK, jehož průměrná denní čtenost je přibližně 1,29 miliónů lidí, bude zajišťovat agentura SANEP, jejíž odhady volebních preferencí během parlamentních voleb v roce 2010 ve srovnání s reálnými výsledky patřily mezi naprosto nejpřesnější.

V rámci třináctidílného volebního seriálu "Volby podle BLESKU" bude deník vydávat vlastní předvolební průzkumy krajských volebních preferencí doplněné o komentáře některého z významných politologů.

Zároveň pak deník BLESK ve spolupráci se společností SANEP nabídne v každém regionu další dílčí průzkum týkající se hodnocení současného hejtmana/hejtmanky a jeho/její šance na znovuzvolení do dalšího funkčního období (pakliže bude opět kandidovat, pozn. redakce).

Jak si stojí strany dnes?
Aktuální průzkum krajských volebních preferencí společnosti SANEP poukazuje, vedle velmi křehkého vítězství ČSSD ve dvanácti krajích a ODS ve Středočeském kraji, na sílící pozici zejména KSČM, lidovců a SPOZ, ale i na totální debakl Věcí veřejných a na pokles zájmu o vládní TOP 09.

Vzhledem ke skutečnosti, že doposud nejsou uzavřeny kandidátní listiny do krajů a nejsou tak známy ani všechny kandidující osobnosti, které se budou v jednotlivých krajích ucházet o přízeň voličů, jedná se pouze o orientační výsledky, z nichž je však již nyní zřejmé, že krajské říjnové volby budou zcela odlišené od všech předchozích, a že šance sociálních demokratů na udržení stávajících třinácti hejtmanů se stále zmenšují.

Sociálním demokratům, kteří čelí po vypuknutí korupčního skandálu bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha propadu voličské důvěry, ubírá na síle zejména stále sílící pozice KSČM, a zvyšující se zájem o SPO Zemanovce, kteří překročili pětiprocentní hranici již v deseti krajích. Kauza Davida Ratha pak oslabila ČSSD ve Středočeském kraji, kde by nyní zvítězila ODS.

Poznámka k metodice sběru dat

Vzhledem ke skutečnosti, že doposud nejsou uzavřeny kandidátní listiny do krajů a nejsou tak známy ani všechny kandidující osobnosti, které se budou v jednotlivých krajích ucházet o přízeň voličů, zaměřila se společnost SANEP v tuto chvíli pouze na orientační monitorování přízně voličů zejména u parlamentních stran.

Vedle těchto stran byly dále do výběru zařazeny politické subjekty, které v průzkumu volebních preferencí společnosti SANEP přesáhly tříprocentní body a dále zatím namátkově politické strany s celostátní působností, které oznámily svoji kandidaturu v nadcházejících volbách do zastupitelstev vyšších územních samosprávných celků.

Kategorie ostatní pak představuje možnost individuální volby jiných politických stran a hnutí. Postupně budou do výběru zařazovány další politické subjekty. V každém případě teprve po uzavření volebních kandidátek, a tedy i zveřejnění jednotlivých osobností pro jednotlivé kraje, bude skutečně možné plnohodnotně provádět předvolební průzkum volebních preferencí pro volby do zastupitelstev třinácti vyšších územních samosprávných celků.

Celý průzkum si můžete přecíst ZDE.
(fran, foto: arch.)

Perný den na olympijských hrách 12. srpna 2012

Na olympijských hrách byly rozdány naposled  sady medailí v maratonu,  v moderním pětiboji, v bojových sportech, v horských kolech  a v dalších ..

Průlet 3. kolem fotbalové ligy (12.8.2012)

Kdo by  sázel na Viktorii Plzeň, že  prohraje  doma s Brnem 2:3, ale i takové a  dále 1:1, 1:4 a 1:1 se zrodily výsledky ve třetím kole Gambrinus ligy .

Schwarzenberg představil svůj volební tým

Kampaň pro přímou volbu prezidenta začal během dovolené chystat i ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Církevní restituce Senátem neprojdou

Zákon o majetkovém vyrovnání státu s církvemi budou senátoři projednávat jako první bod srpnové schůze, která začne ve středu v 10.00.

Senát: Zákonodárci nemají pobírat dvě mzdy

Horní komora parlamentu projedná na své schůzi návrh, podle kterího by poslanci a senátoři nesměli pobírat dva platy.
21:00 - Schwarzenberg představil svůj volební tým
20:30 - Církevní restituce Senátem neprojdou
20:00 - Senát: Zákonodárci nemají pobírat dvě mzdy
19:43 - Žaloudík: Arogantní Heger nereaguje na výzvy
12.8 - Schwarzenberg představil svůj volební tým
12.8 - Eurozóna: Negativní nálada investorů trvá

Váhy

Jste tajně zamilovaní do někoho ve vašem okolí? Po dlouhých měsících snahy a nenápadných náznaků vás váš idol začne brát na vědomí. Nestálo by však za to sebrat odvahu a vyjádřit vaše city? Váš protějšek jistě ocení vši upřímnost. Nemáte co ztratit.
Myslíte si, že by měl být poslanec David Rath propuštěn z vyšetřovací vazby?
• Potřebujete rychle půjčku , hypote9ku , vyiaptlt exekuce či sjednotit půjčky do jedine9 , oddlužit nem... Více
• Pro Feryho: "Nesuď druhé podle sebe, ty prokurátore." Více
• To už se nedá,tady ti psychouši dole.Správce těchto stránek by měl pouvažovat a trochu ztížit přístup,... Více
NWR