středa 15.08.2012 08:20  |  Svátek: Hana
Vláda
Zasedání Horní komory

Církevní restituce Senátem neprojdou

Zákon o majetkovém vyrovnání státu s církvemi budou senátoři projednávat jako první bod srpnové schůze, která začne ve středu v 10.00.
12.srpen 2012 - 20:30
Vzhledem k tomu, že opoziční sociální demokracie má ale v horní parlamentní komoře převahu, dá se očekávat, že zákon nepodpoří. Vládní návrh zákona již doporučily neschválit oba senátní výbory, které se jím zabývaly.

"Podle našich expertů je celkový výpočet náhrad pro církve nadhodnocen o 51 miliard korun," řekl v Senátu předseda výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Jan Hajda (ČSSD). Nadsazené finanční ohodnocení potvrdil i Jiří Dienstbier (ČSSD), člen ústavně-právního výboru.

Ten navíc dodal, že dochází k nerovnému poskytnutí náhrad církvím a fyzickým restituentům, protože v tomto případě se stát snaží nahradit a vrátit vše, což není jinak běžný postup.

Co se týče finančního vyrovnání, opozice se staví i proti garantovanému úročení náhrad podle inflace na třicet let. Podle návrhu zákona by církve od státu dostaly majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun a finanční náhradu 59 miliard korun.

Výborům dále vadilo, že zákon prolomí restituční hranice 25. února 1948 a že poskytuje náhradu i církvím, které prokazatelně v padesátých letech na našem území nebyly.

Ve sněmovně se návrh projednával od února a poslanci ho po mnohahodinové diskusi v červenci schválili 93 koaličními hlasy, proti bylo 89 přítomných. Očekává se, že dlouze se bude zákon projednávat i v horní komoře a že návrh nejspíš poputuje zpět do sněmovny.

(aj,mfx,foto:arch.)

Prahu čekají od září zásadní změny v MHD

Rada hlavního města Prahy v úterý 14. srpna přijala dodatečné informace ke změnám v pražské městské hromadné dopravy.

Dempsey: Írán trénuje nové syrské milice

Generál Martin Dempsey tvrdí že, Írán pomáhá cvičit vojenské syrské milice, které mají pomoci syrskému režimu prezidenta Bašára Asada.

Kraj dá na opravy silnic 10 milionů

Téměř 10 milionů korun bude stát oprava silnice v obci Trnava a rekonstrukce okružní křižovatky u Pivovaru Janáček v Uherském Brodě.

Paroubek: Pokles ekonomiky se prohlubuje

Politické strany se hádají navzájem a s církvemi a nikdo si nevšímá další velmi negativní zprávy o vývoji českého hospodářství, říká Jiří Paroubek.

Véčkaři navrhují mezigenerační solidaritu

Věci veřejné navrhují, aby děti mohly přispívat jedním procentem z pojistného na důchod rodičů.
08:12 - Prahu čekají od září zásadní změny v MHD
08:05 - Dempsey: Írán trénuje nové syrské milice
07:42 - Kraj dá na opravy silnic 10 milionů
07:40 - Paroubek: Pokles ekonomiky se prohlubuje
07:15 - Véčkaři navrhují mezigenerační solidaritu

Štír

Dnes pocítíte silnou náklonost k osobě, již dlouhou dobu znáte. Citům hlava neporučí a tak se nebojte být spontánní a vyzkoušet to. Zpočátku se vám to asi bude zdát podivné, ale časem poznáte, že vztah s osobou, jež vás doknale zná, bude harmonický.
Otázka: Myslíte si, že by měl být poslanec David Rath propuštěn z vyšetřovací vazby?
• Havlová,Bílá,Jirásková a další....si kupují odpustky za svoje hříchy. Nemají čisté svědomí. Více
• Tam nás dovedli za 22 let:"O tom, jaké nejvyšší vzdělání budou mít děti, začíná v Česku spíše než jeji... Více
• Havlová,Bílá,Jirásková a další už mají možná domluvené,jaké pozemky jim církev levně prodá,tak se nedi... Více
NWR